Licznik odwiedzin:Święty Antoni w muzułmańskim mieście

Misja katolicka w Tchambie powstała na terenie prawie w całości zdominowanym przez muzułmanów,  którzy, mocno trwają przy swojej wierze a wszyscy inni, innego wyznania są nazywani obcymi albo poganami, którzy się nie modlą.

Pierwszy chrześcijanin, który osiedlił się w Tchambie pochodził z Beninu z Porto Novo, a tam kult świętego Antoniego był bardzo rozpowszechniony, dzięki ewangelizacji pierwszych misjonarzy portugalskich z drugiej połowy XVI wieku.

Parafia pod wezwaniem św. Antoniego z Padwy w Tchambie została utworzona 15 sierpnia 1974 roku, jak podają niektórzy, w tym samym dniu w którym w 1195 roku św Antoni urodził się w Lizbonie w Portugalii.

Z tego też czasu zachowała się pierwsza figurka św. Antoniego, która była w pierwszej kaplicy - zadeszeniu pokrytym słomą. Kaplica ta spłonęła doszczętnie w 1945 roku, jednak figurka zachowała się nienaruszona. Później przez wiele lat przechowywana była w kancelarii parafialnej, dopiero w roku 2006 w uroczystość odpustową i pielgrzymkę ku czci św. Antoniego, cudowna figura znalazła się w kościele. Niestety rok później wskutek gwałtownej burzy, runęła na ziemie i całkowicie sie potłukła. Zastąpiona jest teraz przez nową, wysokości ok.1 metra, wykonaną z drzewa teckowego, sponsorowaną przez młode małżeństwo z Polski z okazji narodzin ich pierwszego syna.

Już tradycyjnie w każdy wtorek ludzie gromadzą się w kościele na wspólnej modlitwie. W każdy pierwszy wtorek miesiacą rozpoczyna się triduum ku czci św. Antoniego. A co drugi wtorek każdego miesiąca, przy wystawionych relikwiach Swiętego, jedynych w całym kraju, odprawiana jest Msza świeta ku czci świetego Antoniego z Padwy. Na początku są czytane intencje, prośby i podziękowania, których doznali wierni za wstawiennictwem świetego. Po Mszy wyrusza procesja wraz z relikwiami i zapalonymi świecami dookoła kościoła. Na koniec udziela się błogosławieństwa reliwiami św. Antoniego. Często można także spotkać wiernych z okolicznych wiosek czy nawet miast oddalonych sporo kilometrów od Tchamby.

Co roku uroczystości, poprzedzane sa wielką nowenną ku czci Swiętego. W sobotę po 13 czerwca, wierni z cajej diecezji i nawet spoza jej granic gromadzą się w centrum miasta i procesyjnie z figurą św. Antoniego udają się do kościoła. Przed sumą odpustową odmawiany jest różaniec z medytacjami św. Antoniego, podczas którego wierni mogą skorzystać z sakramentu pojednania. Po uroczystej Mszy świętej następuje błogosławienie chleba dla ubobich i jest czas na świadectwa i łaski doznane za pośrednictwem Świetego. Po wspólnym obiedzie wierni gromadzą się ponownie w kościele na wspólnym nabożeństwie, na zakończenie którego każdy indywidualnie może uczcić relikwie świętego Antoniego z Padwy.

Dzięki pomocy dobrodziejów z Polski, parafia otrzymuje regularnie miesięcznik „Posłaniec św. Antoniego” w jezyku francuskim. Pismo to stało się prawdziwą furtką na świat w kulcie naszego patrona.

Z okazji rozpoczęcia roku szkolnego Stowarzyszenie św. Antoniego organizuje zbiórkę używanej odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci osieroconych i dzieci z ubogich rodzin w parafii. W kościele cały tydzień wystawiony jest wtedy kosz do którego wierni mogą składać swe dary.

Jest to młoda parafia, bez większych tradycji, chcielibyśmy by kult świętego Antoniego cudotwórcy rozprzestrzeniał się w diecezji a nawet i poza jej granicami. By Tchamba stała się prawdziwym miejscem kulltu ku czci świętego Antoniego z Padwy.


 

   
Aktualizacja 2013-12-05, 11:52

© Wszystkie Prawa Zastrzeżone © Administrator Sebastian Riedel
Użytkowanie strony oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies.